کشتی بازار شیراز میلیون سکه بهار آزادی

کشتی: بازار شیراز میلیون سکه بهار آزادی قیمت طلا و سکه بازار شیراز یکشنبه 3 اردیبهشت ماه خرید و فروش

گت بلاگز اخبار اجتماعی وحشت توهم در شب امتحان

تنور امتحانات دانشگاه‌ها و مدارس داغ است و توصیه به دوپینگ از سوی همکلاسان با مصرف بعضی داروها جهت شب‌های امتحان به اوج می رسد، غافل از اینکه که مصرف اندک و موق

وحشت توهم در شب امتحان

وحشت توهم در شب امتحان

عبارات مهم : تمرکز

تنور امتحانات دانشگاه ها و مدارس داغ است و توصیه به دوپینگ از سوی همکلاسان با مصرف بعضی داروها جهت شب های امتحان به اوج می رسد، غافل از اینکه که مصرف اندک و موقت بعضی از این داروها، مثل ریتالین عوارض وحشتاکی مثل افسردگی، اعتیاد، توهم، چاقوکشی و فوت به دنبال دارد.

روزگاری نه چندان دور با شنیدن کلمه اعتیاد به یاد بساط تریاک و وافور و منقل می افتادیم، بعدها ،تازه واردهایی مثل هروئین و کوکائین و شیشه و هزاران ماده با اسامی دهان پر کن وارد بازار شد، ولی امروز در کنار این مواد رنگ و وارنگ دارویی هایی هم تظاهر می کنند که اساس کار آنها، تجویز جهت درمان دردی است که متاسفانه مصرف خودسرانه و بدون نسخه دکتر آنها، فرد مصرف کننده را دچار اعتیاد دارویی می کند، اعتیادی که با خود عوارض متعدد و گاهی برگشت ناپذیر دارد.

از میان این نوع داروها که قرار بود مثل تمام داروهای دنیا فقط دارو و مرهم درد بیماران باشد، می توان به عنوان مثال به «زولپیدوم، متادون و ریتالین» اشاره کرد.

وحشت توهم در شب امتحان

بر اساس آمار ستاد مبارزه با موادمخدر، اکنون دو میلیون و 808 هزار مصرف کننده موادمخدر در کشور وجود دارد که بالاترین مصرف، با بیش از 66 درصد مربوط به تریاک است.

همچنین بر اساس اعلام شرکت پزشکی قانونی، سه هزار و 190 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر طی سال 1395 در کشور فوت کردند و رشد 6،2درصدی این تلفات را در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن (1394) نشان می دهد.

تنور امتحانات دانشگاه‌ها و مدارس داغ است و توصیه به دوپینگ از سوی همکلاسان با مصرف بعضی داروها جهت شب‌های امتحان به اوج می رسد، غافل از اینکه که مصرف اندک و موق

در کنار این مواد مخدر و اثرات سوء و فوت و میر ناشی از آن، آنچه در حال حاضر جامعه با آن مواجه هست، مقوله ای به نام «اعتیاد مدرن» است که در قالب بعضی از داروها مطرح هست، اعتیادی خزنده که در لباس دوست، دشمنی خونی است و جان مصرف کننده ها که عموما جوانان و به خصوص از قشر دانشجو و تحصیلکرده هستند را به خطر می اندازد، این زنگ خطری است که باید جدی گرفته شود، لیکن از چشم متخصصان و کارشناسان و بعضی مسئولان و خانواده ها دور می ماند و مبارزه با آن شاید سخت تر باشد.

متیل فنیدیت با نام تجاری «ریتالین» نام دارویی است که در ابتدا جهت درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمنبه به بازار آمد ولی به تدریج با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون مشخص شد، می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی و کم توجهی هستند نیز استفاده کرد.

قرص ریتالین خواصی شبیه آمفتامین (مانند قرص های اکستازی) دارد و متاسفانه در سال های اخیر مصرف خودسرانه این دارو در کشور ما رو به زیاد کردن هست. گزارش های متعددی وجود دارد که بعضی از دانشجویان بدون آگاهی از اثرات زیانبار آن، در شب های امتحان از این قرص استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند.

وحشت توهم در شب امتحان

مصرف کنندگان تصور می کنند، ریتالین دارویی بی خطر است در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد، بنابراین پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می کنند، ترک کردن داروهای محرک آمفتامینی نظیر ریتالین و اکستازی، بسیار سخت تر و پیچیده تر از سایر مواد مخدر است.

عمده ترین علت گرایش به استفاده از این قرص €Œها الگوبرداری و نقش پذیری از گروه دوستان هست، تقویت حافظه، زیاد کردن تمرکز و دقت دانشجویان در هنگام درس خواندن به خاص شب €Œهای امتحان از دیگر علل گرایش دانشجویان به مصرف این قرص است.

تنور امتحانات دانشگاه‌ها و مدارس داغ است و توصیه به دوپینگ از سوی همکلاسان با مصرف بعضی داروها جهت شب‌های امتحان به اوج می رسد، غافل از اینکه که مصرف اندک و موق

* مصرف ریتالین با توصیه دوستان

علی حدود 30 سال سن دارد، چند سال پیش جهت قبولی در آزمون کانون وکلا به توصیه دوستانش جهت نخستین بار مصرف قرص ریتالین را شروع کرد و به این ترتیب با آن آشنا شد.

وحشت توهم در شب امتحان

او می گوید: جهت دومین سال بود که در این آزمون شرکت می کردم سال قبل به رغم تلاش زیاد، نتیجه خوبی نگرفتم، فکر می کردم با این همه تلاش، شاید تمرکز نداشتم، عنوان را با یکی از دوستانم در میان گذاشتم و او هم از تجربه خود از مصرف ریتالین را گفتو در نهایت مرا متقاعد کرد که مصرف کنم.

وی با حالی بین بیم و امید می گوید: در نخستین مصرف ها نتیجه خوبی گرفتم و کمتر می خوابیدم و زیاد تمرکز داشتم و از نتیجه کارم راضی بودم، ولی از بعضی دوستان یا رسانه ها شنیده بودم که مصرف این قرص اعتیاد دارد و از آن بیم داشتم.

این دانشجو خاطرنشان می کند: جهت همین بود بعد از اینکه آزمون تمام شد به هیچ عنوان این قرص را مصرف نکردم ، ولی هر لحظه از کاری که انجام دادم (مصرف ریتالین) از خود ناراحت هستم و خودم را نمی بخشم، آیا که تا لبه پرتگاه اعتیاد رفتم.

* افسردگی و اعتیاد به ریتالین

یاسمین دانشجوی پزشکی است و با غمی که گاهی تلاش می کند در گفته هایش پیدا نباشد، صحبت می کند ولی هر چه تلاش می کند نگاهش دروغ نمی گوید. در چشمهایش یک کوه غم و اندوه نهفته هست، می گوید بر اساس رشته تحصیلی ام با قرص ریتالین آشنا شدم و پی به شاخصه های آن بردم و بر آن شدم که جهت تسلط به مباحث درسی و زیاد کردن تمرکز و انرژی زیاد این قرص را مصرف کنم.

وی افزود: من شاید بیش از افراد دیگر عوارض مصرف این دارو را می دانستم ،به خودم قول دادم بعد از چند عدد دیگر مصرف نکنم و زیاد به خودم متکی باشم، ولی مصرف این قرص مرا درگیر کرد و هر روز و هر روز این قرص را خوردم، هنگامی که به خودم آمدم که دیگر نه خاصیت اولش را داشت و نه آن تمرکز کافی داشتم. سریع خسته می شدم، بلکه دچار افسردگی شدم و در دام اعتیاد دارویی اسیر شدم که دیگر گریزی از آن نیست.

وی دیگر نمی توانست اشک هایش را پنهان کند، با یک دنیا ناامیدی و بغض می گوید، حالا با خودم در جدالم که ترک کنم، آیا موفق خواهم شد. بدتر از همه اینکه من نسبت به مصرف و عوارض ریتالین اطلاعات کامل داشتم، ولی در دام آن اسیر شدم، هرگز نمی توانم خودم را ببخشم و در چاهی که خودم کندم افتادم، اسیر شدم و خودکرده را تدبیرنیست.

*دانشجویان پزشکی بیش از همه گرفتار ریتالین

محمد رضا قدیر زاده، عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی به خبرنگار ایرنا گفت: از نخستین روز ورود این دارو به بازار سوء استفاده از آن نیز شروع شد و مرسوم ترین سوءاستفاده به وسیله دانشجویان پزشکی صورت می گرفت.

او می افزاید: این دانشجویان در طول دوران تحصیل با فواید این دارو آشنا می شوند و از طرفی فشار و سنگینی درس و امتحان و کشیک، آنها را مستعد استفاده نادرست از آن می کند، غافل از اینکه خیلی سریع گرفتار اعتیاد به این دارو می شوند و خلاصی از این اعتیاد خانمانسوز کار راحت ای نیست.

* ریتالین در پارتی های شبانه

قدیرزاده خاطرنشان می کند: استفاده از این دارو به صورت موردی و گهگاهی بوده و پیامدهای نامطلوبی دارد، به تدریج ریتالین در باور عامه از یک داروی روان درمانی به یک انرژی زای کم ضرر تبدیل شد که نام هایی مثل قرص شب امتحان، قرص دانشجویی، قرص لاغری، قرص سرخوشی به آن دادند و به این ترتیب ریتالین جهت زیاد کردن سرخوشی کم کم به پارتی های شبانه راه پیدا کرد.

این کارشناس شرکت پزشکی قانونی در مورد ترکیبات و نحوه اثر قرص ریتالین می گوید: ریتالین یک محرک از خانواده آمفتامین ها است که باعث ترشح «دوپامین» و در نهایت سرخوشی بدون علت می شود و ظاهرا مغز فرد مصرف کننده گزارشی مبنی بر خستگی بدن و نیاز به خواب را درک و دریافت نمی کند و فرد می تواند با کمبود خواب تا مدتی سرخوشی می شود در حالی که این بی نیازی به استراحت، کاذب است و همین کمبود استراحت منجر به پرخاشگری در فرد می شود.

عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی ادامه داد: به طور کلی، اگر ریتالین مطابق دستور دکتر مصرف شود، جهت زیاد کردن تمرکز و کم کردن خواب آلودگی بافایده هست، ولی تاثیری در کم کردن اضطراب ندارد، حتی ممکن است اضطراب زا نیز باشد و عوارض کلی مصرف آن علاوه بر اعتیادآور بودن، ایجاد روان پریشی نیز هست.

* ریتالین فرد را مستعد اعتیاد به محرک های خطرناک می کند

قدیرزاده با بیان اینکه، ترکیبات این دارو اشتراکاتی با داروهای محرکی چون کوکائین، حشیش و اکستازی دارد و می افزاید: مصرف نادرست و خودسرانه ریتالین می تواند فرد را مستعد اعتیاد به محرک های خطرناک کند.

وی اضافه می کند: متاسفانه شاهد هستیم که بسیاری از زنان و دختران بر اثر تبلیغات سالن های قشنگی و آرایشگاه ها و کلوب های ورزشی این قرص را به عنوان یک داروی لاغری مصرف می کنند.

* پرخاشگری، هذیان، شوک و چاقوکشی بعد از ریتالین

قدیرزاده ادامه می دهد: همچنین، بسیاری از رانندگان جهت سریع رسیدن به مقصد و بیدار ماندن در طول راه به مصرف این دارو می پردازند. کسانی که در مراحل اولیه سوء مصرف ریتالین قرار دارند یا هنوز میزان مصرف دارویی آنها حساس نشده، دچار سردردهای میگرنی، اختلالات گوارشی، پرخاشگری مزمن و تپش قلب می شوند و با ادامه مصرف و اوج رفتن دوز عوارضی همچون سردردهای شدید، اختلال خواب، هذیان گویی، راه رفتن در خواب و حتی در مواردی شوک ناگهانی و فوت می شوند.

*در فصل امتحانات مصرف ریتالین 50 درصد زیاد کردن می یابد

عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات شرکت پزشکی قانونی اعلام می کند: براساس گزارش ها کنکور و فصل امتحانات عامل زیاد کردن 50 درصدی مصرف ریتالین است و بر اساس نتیجه های یک مطالعه بر روی دانشجویان ایرانی، از هر 10 دانشجو، 6 نفر سابقه مصرف ریتالین دارند.

وی اضافه می کند: واضح است این آمار با توجه به اثر وابستگی به مواد مخدر، بسیار خطرناک هست. عارضه دیگر آن، ایجاد سوءظن و حملات پرخاشگرانه هست، دیده شده است هست، افراد با مصرف این قرص، حتی روی اعضای خانواده شان، چاقو کشیده اند.

**وابستگی به ریتالین

قدیرزاده تاکید می کند: اگر کسی این قرص را به طور مرتب یا با فواصل کوتاه مصرف کند، به آن وابسته می شود و هنگامی که می خواهد آن را کنار بگذارد، در صورتی که تحت نظر دکتر نباشد، ممکن است به افسردگی دچار شود.

وی می افزاید: از آنجا که ریتالین دارویی است که به وسیله پزشکان تجویز می شود، در صورتی که مصرف آن در مواردی غیر از اندیکاسیون پزشکی باشد، عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند مانند آمفتامین ها باشد، مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص های بی خطرند و «بد نامی»مصرف مواد مخدر را ندارند در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند مانند آمفتامین ها باشد.

*مشکل اصلی، تهیه بدون نسخه ریتالین است

قدیر زاده اعلام می کند: مشکلی که در خصوص ریتالین و بعضی دیگر از داروهای اعصاب و روان داریم این است که متاسفانه، تهیه این نوع داروها در کشور نظارت چندانی وجود ندارد و حتی این داروها بدون نسخه دکتر تهیه می شود که به نوبه خود معضل بزرگی است.

وی خاطرنشان می کند: اگر بخواهیم حتی به کشورهای منطقه سفر کنیم، حتما باید همراه داشتن داروی ریتالین همراه با نسخه دکتر متخصص و معالج باشد.

این متخصص پزشکی قانونی می گوید: متاسفانه جوانان به بهانه زیاد کردن انرژی و تمرکز، شب بیداری، ارتقاب تحصیلی به مصرف این دارو رغبت پیدا می کنند و در وقت های شروع امتحانات شاهد مصرف این دارو از سوی دانشجویان هستیم.

قدیرزاده تصریح می کند: دراوایل مصرف این دارو فرد با زیاد کردن انرژی و تمرکز مواجه می شود، ولی در طولانی مدت مصرف دارو ریتالین نتیجه تصویر می دهد و نه تنها تمرکز کافی نمی دهد بلکه سطح هوشیاری را پایین می آورد و فرد تمرکزی جهت انجام کارهایش ندارد. خواب را کم کردن می دهد و این علائم می تواند همراه با افسردگی باشد.

وی یادآوری می کند: مصرف هر دارویی می تواند عوارض خاص خود را داشته باشد و در عین حال مصرف خودسرانه دارو یا به توصیه دیگران می تواند وابستگی به دارو ایجاد کند که گاهی ترک آن بسیار سخت و سخت خواهد بود.

این متخصص پزشکی قانونی در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا آماری از مصرف کنندگان داروی ریتالین در کشور هست، می گوید: آمار دقیقی در این خصوص در دست نیست، ولی در مورد گرایش جوانان به مصرف ریتالین و عواض ناشی از آن تحقیقات متعددی به وسیله گروه های دانشجویی انجام شده است است و بعضی از این تحقیقات آمارهایی را بیان کرده اند که البته جنبه رسمی ندارد.

ایرنا

واژه های کلیدی: تمرکز | پزشکی | امتحان | دارویی | اعتیاد | امتحانات | دانشجویان | عوارض مصرف | فصل امتحانات | مصرف خودسرانه دارو

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog